Вчені тривалий час розмірковують над темою кольорів у офісних приміщеннях. Вплив кольору на психіку людини підтверджують як найновіші дослідження, так і стародавні філософські трактати, яким понад 3 тисячі років. Отож, зовсім не байдуже, якими кольорами ми себе оточуємо, оскільки кожен з них має інші властивості.
Чи може характер офісу, його дизайн та кольорова гама впливати на продуктивність працівників, їх творчість і бажання працювати? Все вказує на те, що так. Бо хоча сприйняття барв і уподобання часто справа індивідуальна, якщо мова йде про загальні правила і вплив кольору на нашу психіку, всі ми реагуємо схожим чином. Вплив кольорів сягає набагато глибше, ніж у нашу свідомість, він бере свої витоки з наших первинних інстинктів, а ті у свою чергу ґрунтуються на нашій людській природі. Відповідно підібрана кольорова гама офісу може сприятливо впливати на продуктивність праці, і навпаки, невдале поєднання кольорів у приміщенні викликає втому, роздратування і сонливість.
Психотехнічні дослідження довели, що кольорове оформлення офісних приміщень має базуватися на теплих, світлих тонах з незначною насиченістю кольору. Таке оточення впливає на працівника активізуюче, створює відчуття тепла і чистоти та робить приміщення більш затишним.
Стелі в офісі повинні бути білими, а поверхні письмових столів краще всього у світлих і спокійних кольорах. В офісних приміщеннях ліпше не використовувати темні кольори (оскільки вони пригнічують і настроюють на смуток і холод), а також яскраві барви (вони викликають занепокоєння і відволікають увагу).
Також не рекомендується фарбувати увесь інтер'єр офісного приміщення в один колір, оскільки це призводить до монотонності. Коридори найкраще фарбувати трохи темнішими фарбами, ніж офісні кабінети.
Вибір кольорової гами інтер'єру офісного приміщення значною мірою повинен залежати від виду роботи, яка в ньому виконується, та особистості працюючих там людей.
Маємо на вибір:
Чисті кольори
– чудові у всіх інтер‘єрах, які потрібно оживити. Їх можна використовувати у якості як кольорової гами стін, так і доповнення до білих, сірих і пастельних, а також змішаних кольорів.
Доповнюючі кольори
– це пари кольорів, які становлять найбільший контраст. Застосовувати їх у офісах слід з обережністю, тому що таке поєднання може втомлювати і викликати нервозність.
Змішані кольори
– утворюються шляхом додавання невеликої кількості доповнюючого кольору до основного. Вони менш насичені, ніж чисті кольори. Мають гарний вигляд у офісах, їх легко поєднувати з іншими чистими або пастельними відтінками.
Кольори землі
– це натуральні кольори, котрі зустрічаються в природі (кольори дерев, каміння, піску, землі і рослин). Найкраще виглядають в інтер'єрах у поєднанні з деревом, лозою, картоном, пробкою і льоном. Ці барви можна довільно комбінувати в приміщенні одна з одною та з іншими кольорами, оскільки вони є нейтральними.
Пастельні кольори
– це ясні, спокійні кольори зі значною домішкою білого. Особливо добре виглядають у темних, тісних і похмурих приміщеннях. Їх можна використовувати у залах, коридорах та офісних кабінетах, де вони матимуть чудовий вигляд у поєднанні з чистими кольорами.
Холодні кольори
– дають відчуття чистоти і легкості. Їх добре застосовувати у тісних і жарких приміщеннях, оскільки вони візуально охолоджують і збільшують простір. Такі кольори особливо сприяють розумовій праці.
Теплі кольори
– створюють в інтер'єрі винятково позитивну атмосферу. Асоціюються із сонцем і вогнем, оптично зменшують простір, сприяють релаксації та відпочинку. Рекомендуються для використання у великих приміщеннях, призначених для відпочинку та згуртування.
Проектуючи простір офісу, обираючи кольорову гаму його інтер'єрів, ми повинні усвідомлювати вплив кольорів, щоб застосовані нами відтінки допомогли нам досягти поставлених цілей.