Плити OSB – матеріал, який поширився на наш ринок з американського континенту порівняно недавно, поступово починає витісняти звичні нам ДВП, ДСП і фанеру завдяки унікальним властивостям, які роблять його універсальним матеріалом у ремонті та будівництві.
Ці надзвичайно щільні плити OSB мають практично усі переваги природної деревини та натомість позбавлені усіх її недоліків. У перекладі з англійської абревіатура OSB (oriented strand board) – орієнтовано-стружкова плита. Для виготовлення цих плит використовують стружку природної деревини (сосни, тополі або осики), яку послідовно укладають шарами перпендикулярно один до одного, завдяки чому отримують міцність матеріалу. Після цього стружку, орієнтовану відповідним чином, склеюють за допомогою природних смол та спеціального клею, стійкого до впливу вологи, забезпечуючи стійкість до впливу вологи, ультрафіолету тощо.
Матеріал чудово підходить як для внутрішніх (виготовлення перегородок, меблів, оздоблення стін, укладання підлоги), так і для зовнішніх (каркасне будівництво, виготовлення опалубки, стін, тари) робіт.
Та незважаючи на високі параметри міцності, стійкості до атмосферних впливів, естетичної привабливості, плити OSB, як і будь-який будівельний матеріал, потребують додаткової обробки та захисту. І одним із ефективних способів є фарбування.
Плити OSB чудово піддаються фарбуванню, для чого практично використовують ті ж засоби, що і для деревини. Обираючи фарбу, слід враховувати умови використання та бажаний зовнішній вигляд плити.
Так, для внутрішніх робіт деякі фахівці рекомендують використовувати акрилові та латексні фарби, а для зовнішніх – фарби з підвищеною стійкістю до вологи та УФ-випромінювання, наприклад, фасадні акрилові фарби або фарби на основі поліуретану. Однак, нині вітчизняні виробники лакофарбових матеріалів пропонують фарби, які можна використовувати як для зовнішніх, так і для внутрішніх робіт водночас, що дуже зручно, вигідно і ефективно.
Першим етапом у підготовці поверхні до фарбування є шліфування. Оскільки плити зазвичай мають доволі шорстку текстуру, що може перешкоджати рівномірному нанесенню фарби, дуже важливо не нехтувати цим процесом. Шліфують шліфувальною машинкою або наждачним папером середньої зернистості до повного згладжування нерівностей та видалення надлишків стружки. Шліфування не лише робить поверхню гладкою, а й поліпшує адгезію фарби. Пошліфовану поверхню очищають від пилу вологою ганчіркою або пилососом, після чого ґрунтують.
Ґрунтування – дуже важливий процес обробки плит OSB, який суттєво впливає на фінішне покриття. Ґрунтівка покращує адгезію фарби до поверхні та запобігає нерівномірному й надмірному всмоктуванню фарби, що загрожує нерівномірним покриттям і збільшенням витрат фарби. Чудовим вибором для ґрунтування поверхонь OSB є ґрунт Śnieżka UREKOR D – спеціальний засіб для підготовки до нанесення фінішного покриття на основу всередині та зовні приміщень. Вироблений на основі фталевої смоли, модифікованої рослинними оліями з пігментними добавками й наповнювачами, нанесений засіб утворює матовий щільний шар з чудовими адгезійними властивостями як до матеріалу основи, так і до фінішного покриття, добре розгладжує поверхню і суттєво знижує вартість фінішної обробки.
Наносять ґрунтівку валиком або пензлем, рівномірно розподіляючи по усій поверхні 1–2 шарами з інтервалом 4–6 годин. За необхідності засіб розводять розчинником для фталевих виробів. Після остаточного висихання ґрунтувального шару, час якого становить за відповідних умов (температури +20°С та вологості повітря 55%) 1 годину, можна наносити фінішний шар.
Для усіх етапів фарбувально-оздоблювальних робіт досвідчені фахівці радять використовувати матеріали одного виробника, що позитивно і ефективно впливає на кінцевий результат. Тому для фінішного оздоблювального шару рекомендують олійно-фталеву емаль ŚNIEŻKA SUPERMAL, призначену для декоративно-захисного фарбування деревини й деревопохідних матеріалів всередині та зовні приміщень. Фарба стійка до механічних й атмосферних впливів, дезіфікуючих засобів, тому її можна цілком сміло наносити як на зовнішні конструкції, так і на внутрішнє оздоблення. Стійкі та яскраві кольори ŚNIEŻKA SUPERMAL лише підкреслять неповторний дизайн помешкання.
Перед початком фарбування, переконавшись, що ґрунтівка вже цілком суха, починайте пензлем наносити добре розмішану фарбу з кутів і країв. Потім переходьте до фарбування валиком більших поверхонь. Послідовними рухами намагайтесь уникати патьоків і нерівномірного розподілу фарби. За потреби фарбу можна розвести розчинником для олійно-фталевих виробів TM Śnieżka.
Для хорошого результату рекомендовано наносити фарбу в два шари з інтервалом 24 години. Перший шар забезпечує добру адгезію, другий – зовнішній вигляд і довговічність покриття. За умови дотримання відповідних умов (температури навколишнього середовища – від +10°С та відносної вологості повітря – нижче 80%) при нанесенні час висихання фарби – до 16 год.
Таким чином, дотримуючись вищенаведених рекомендацій щодо матеріалів й технології фарбування плит OSB, ви гарантовано отримаєте міцне, надійне та красиве покриття.