Як очистити одяг від фарби? Ефективні способи
Як очистити одяг від фарби? Ефективні способиРемонтно-будівельні процеси неможливо уявити без пилу, бруду і плям на одязі. Звичайно, багато залежить не лише від досвідченості та майстерності виконавця робіт, а й від використовуваних матеріалів. Та як би ми не намагалися дотримуватися усіх вимог та правил у процесі фарбування, проблеми забруднення інструменту та одягу уникнути неможливо. І якщо валики та пензлики можна відносно легко очистити, то видалити плями від фарби з одягу не так вже й просто. Проблема стає ще більш актуальною та гострою тоді, коли фарба потрапляє на улюблену або дорогу річ.
Насправді видалення плям від фарби може бути надзвичайно складним завданням, оскільки фарба часто проникає глибоко в структуру тканини і залишається на ній впродовж тривалого часу. Такі плями доставляють багато клопоту й потребують чимало зусиль. У процесі їх видалення треба діяти обережно, оскільки через неправильний підхід можна пошкодити і тканину, і колір та й звести нанівець усі старання.
Треба пам’ятати, що ефективне видалення плям безпосередньо залежить від типу тканини й часу потрапляння фарби на одяг. Отож, що свіжіша пляма, то простіше позбавлення від неї.
Та все ж вивести плями, зокрема від водорозчинних фарб та алкідних емалей можливо, хоча процес потребує і терпіння, і старань.
Видалення плям від водорозчинних фарб
Плями від фарб на водній основі, зокрема латексних та акрилових, порівняно з алкідними видалити набагато легше. Тут не потрібні сильнодіючі розчинники та хімікати.
Обидва види лакофарбових матеріалів є водно-дисперсними, до складу яких входять пластифікатори та пігменти. Різняться вони хіба що використовуваними добавками: акрилові – акриловим полімером, а латексні – бутадієн-стиролом, хоча можуть бути також: ПВА, силікон-акрил, акрилолатекс тощо.
Так, приміром, до складу зносостійкої глибокоматової латексної фарби Śnieżka Mattlatex Beauty входить латексний полімер – високоякісна екологічно чиста сировина, завдяки чому ця фарба безпечна для здоров’я, а пофарбовані стіни «дихають», оскільки засіб достатньо паропроникний.
Завдяки таким технологічним властивостям фарбу можна використовувати у будь-якому приміщенні, адже вона стійка до миття, приховує нерівності завдяки спеціальній формулі ANTIREFLEX, а також не притягує пил. Тому Śnieżka Mattlatex Beauty незамінна там, де є значні експлуатаційні навантаження: кухні, коридори, сходові клітки, заклади торгівлі тощо.
Акрилові фарби є одними з найпоширеніших видів фарб, які використовують для захисного фарбування деревини, деревопохідних матеріалів, штукатурок, а також сталевих та чавунних елементів всередині та назовні приміщень (двері, вікна, меблі тощо). Окрім того, водорозчинну акрилову фарбу для дерева і металу Śnieżka Supermal рекомендовано також для фарбування іграшок та елементів ігрових майданчиків. Емаль має високі технологічні показники: чудову покривну здатність та адгезію з основою, високу стійкість покриття, швидко сохне, її легко наносити, і найголовніше – екологічність та безпечність.
Позбутися плям від водорозчинних фарб на водній основі не становить великих труднощів.
Тільки-но фарба потрапила на одяг, її легко видалити звичайною теплою водою та м’якою губкою.
Якщо ж тепла вода не впоралася, тоді пляму слід спочатку промити під струменем теплої води, нанести нейтральне мило та акуратно протерти м’якою губкою.
У випадку задавнених фарб або, якщо не вдалося одразу помітити плями, можна використати ізопропіловий спирт, змочивши пляму за допомогою ганчірки або ватного диску і акуратно протерши це місце.
Інший можливий спосіб: змочити пляму розчином звичайного оцту, розведеного з водою у співвідношенні 1:1, після чого промити теплою водою з милом, адже оцет добре розчиняє фарбу.
Видалення плям від алкідних емалей
На жаль, повне видалення плям від алкідних або олійно-фталевих фарб майже неможливе. Та ці фарби, технологічною основою яких є олійно-фталеві компоненти ксилолу та уайт-спіриту, набули широкого застосування у сучасній технології малярних робіт завдяки зручності нанесення, досить швидкому висиханню, хорошим візуальним характеристикам й здатності протистояти атмосферним впливам.
Таким характеристикам цілком відповідає Śnieżka Supermal Олійно-Фталева емаль, призначена для декоративно-захисного фарбування деревини, деревопохідних матеріалів, штукатурок, а також сталевих і чавунних елементів всередині та назовні приміщень (вікна, двері, меблі, огорожі тощо). Як бачимо, спектр використання засобу надзвичайно широкий та різноманітний, і його часто використовують як досвідчені майстри, так і любителі, тому уникнути плям на одязі майже неможливо.
Розчинник, який є в основі фарби, – чудовий засіб не лише для отримання потрібної густоти цього лакофарбового продукту, але й для виведення плям з одягу.
Процес видалення плями від фарби розпочинають легким зішкрябуванням її з тканини за допомогою, наприклад, гострого ножа, після чого пляму змочують розчинником, зокрема уайт-спіритом, але попередньо слід переконатися, що тканина витримує такий розчинник. Для цього його попередньо тестують на непомітній ділянці тканини, щоб разом з плямою не вивести колір. У випадку найбільш задавнених плям можна використати скипидар, керосин чи бензин.
Після обробки плям одяг перуть у пральній машині з використанням прального порошку та відповідного режиму.
Насамкінець кілька загальних правил виведення плям, яких бажано дотримуватися для досягнення очікуваного ефекту.
Виводити пляму з одягу слід тоді, коли фарба ще не цілком в’їлася у тканину.
Перевіряти реакцію використовуваних засобів для виведення плям на зворотному або менш видимому боці виробу.
Обробляти пляму від країв до центру.